Pirinç Çeşitlerini Biliyor musunuz? - Yayla Bakliyat

Pirinç Çeşitlerini Biliyor musunuz?

Dünya üzerinde 500’den fazla pirinç çeşitleri bulunmaktadır. Pirinç özellikle Asya kıtasında oldukça fazla tüketilmektedir. Birçok farklı pirinç çeşidi bulunur. Pirincin bazı çeşitleri ülkemizde yetişirken bazı çeşitleri de ülkemizde yetişmemektedir. Pirinç oldukça fazla tüketilen bir besindir. Bazı pirinç çeşitleri şu şekildedir?

Basmati Pirinç

Basmati pirinç 5 kg oldukça fazla tüketilen bir pirinçtir. Özellikle Hindistan’da oldukça fazla tüketilen bir pirinç çeşididir. Basmati pirinç diğer pirinçlerden daha büyük bir pirinçtir. Basmati pirinç oldukça farlı bir aromatik tada sahip olduğundan kokulu pirinç olarak da anılmaktadır. Basmati pirinci pişirildiğinde kendi büyüklüğünün iki katına kadar çıkabilmektedir. Baldo Pirinç B1, B6, E ve K vitamini içerir. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, çinko ve potasyum içerdiği için oldukça sağlıklı bir pirinç türüdür. Basmati pirinç oldukça yüksek lif içerdiğinden dolayı özellikle sporcular tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yüksek lif oldukça uzun süre tok tutma özelliği demektir. 

Uzun süreli tokluk sağlayan basmati pirincinin nişasta oranı diğer pirinçlere oranla oldukça düşük olduğundan diyet yapan kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Basmati pirinç oldukça sağlıklı bir pirinç çeşididir. Basmati pirincinin glisemik indeksi diğer pirinç türlerine oranla daha düşük olduğu için diyabet hastaları ve çölyak hastaları rahatlıkla tüketebilir. Basmati pirinci oldukça popüler olan bir pirinç türüdür. 

Yasemin (Jasmin) Pirinç

Yasemin pirinci kendine has yasemin çiçeği kokusu ile oldukça fazla tercih edilen bir pirinç türüdür. Yasemin pirinci Tayland’da yetiştirilen bir pirinçtir. Yasemin pirincinin ekimi ekim ile mayıs ayları arasında yapılırken yasemin pirincinin hasadı şubat ayının sonuna kadar yapılabilmektedir. Yasemin pirinci renklerine göre beyaz ve kahverengi olmak üzere iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Yasemin pirinci diğer pirinçlere oranla daha fazla karbonhidrat içerdiğinden oldukça fazla enerji vermektedir. Bu yüzden sporcular tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Yasemin pirinci diğer pirinçlere göre daha az nişasta içerdiğinden pişirilmeden önce sıcak su da bekletmeye gerek yoktur. Yasemin pirinç oldukça kolay sindirildiği için diyet yapan kişiler tarafından diğer pirinçlerden daha çok tercih edilmektedir. Glisemik indeksi oldukça düşük olduğu için çölyak hastaları ve diyabet hastaları için uygun bir pirinç türüdür. 

Kepekli Pirinç

Kepekli pirinç pirincin kabuğunun soyulmamasıyla elde edilen bir pirinç türüdür. Kepekli pirinç beyaz pirinci göre işleme tabi tutulmadığı için oldukça sağlıklı bir pirinç türüdür. Kepekli pirinç işleme sürecinden geçmediği için oldukça sağlıklıdır. Kepekli pirinç karbonhidrat, yağ, demir, protein ve kalsiyum açısından diğer pirinç türlerine oranla daha zengindir. Kepekli pirinç oldukça az nişasta içerdiğinden genellikle pilav şeklinde değil, haşlama şeklinde tüketilmektedir. 

Kepekli pirinç diğer pirinç çeşitlerinden 5 kat daha fazla lif içerdiği için sporcular tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Lif uzun süreli tokluk sağladığından diyet yapan kişiler tarafından da kepekli pirinç oldukça sık tercih edilen pirinç çeşitlerindendir. Kepekli pirinç kolesterolün düzenlenmesini sağlayarak kalp sağlının korunmasına yardımcı olmaktadır. Karbonhidrat düzeyi yüksek olduğu için oldukça fazla enerji vermektedir. Kepekli pirincin protein değeri oldukça yüksektir. Pirinç kepeği B vitamini açısından oldukça zengindir. Diğer pirinçlere oranla oldukça sağlıdır. 

Osmancık Pirinç

5kg Osmancık pirinci Türkiye’de oldukça sık tercih edilen bir pirinç çeşididir. Türkiye’de yetişen Osmancık pirincinin Türkiye’deki pirinç ekim alanlarının %80’nini oluşturulduğu bilinmektedir. 1997 yılında Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından üretilmiş bir pirinç olduğundan osmancık-97 olacakta bilinmektedir. Rocco ve Europa pirinçlerinin melezlenmesi sonucunda ortaya çıkan osmancık pirinci oldukça fazla tüketilmektedir. Osmancık pirinç camsı ve mat bir görünüme sahip olduğu için pirinç pilavı yapılmakta oldukça sık tercih edilmektedir. Sütlaç ve dolma yapımında da tercih edilen Osmancık pirinci oldukça fazla oranda nişasta içerdiği için pilav yapılmadan önce mutlaka sıcak su da bekletilmelidir. Osmancık pirinç Türkiye’de en çok tercih edilen pirinçler arasında yer almaktadır. Osmancık pirinç yüksek oranda nişasta içerdiği için pilavın tane tane olmasını sağlar. 

Arborio Pirinç

İtalya’nın Arborio kentinde yetişen Arborio pirinci özellikle İtalya’nın en ünlü yemeği olan Risotto yapımında kullanılmaktadır. Arborio pirinci diğer pirinçlere oranla oldukça fazla nişasta içerdiğinde kıvamlı bir Risotto için olmazda olmazdır. Oldukça fazla su çeken Arboio pirinci lapa bir kıvama sahiptir. Arboio pirinci su ile birleştiğinde oldukça yumuşak lapa hatta kremamsı bir dokuya dönüşür. Oldukça düşük yap oranı ile yüksek karbonhidrat oranı içermesiyle diyetlerde oldukça sık tercih edilmektedir. Fakat Arborio pirinci oldukça fazla su tuttuğu için özellikle kabızlık problemi yaşayan kişilerin tüketilmesi önerilmez. 

Arborio pirinci yüksek oranda kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, magnezyum içermektedir. Oldukça sağlıklı olan Arborio pirincinin hazmı da oldukça kolaydır. Fazla karbonhidrat içerdiği için fazla enerji verir fakat fazla tüketildiğinde de kilo akımına neden olmaktadır. Gluten içermeyen Arborio pirinci çölyak hastaları tarafından en sık tercih edilen pirinç çeşidi arasında yer almaktadır. Yüksek oranda potasyum içerdiği için tansiyonu düzenlediği bilinmektedir. Yüksek tansiyon hastalarının da tüketebileceği Arborio pirinci oldukça sağlıklıdır. Arborio pirinci pişirilirken oldukça fazla nişasta içerdiği için yağda kavrulmalıdır. Yağda kavrulan Arborio pirinci daha lezzetli olacaktır fakat pirincin kabuğunda bulunan yüksek oranda B vitamini kavurma aşamasında yok olacağı için sağlıklı olmayacaktır. 

Siyah Pirinç

Siyah pirinç özellikle son zamanlarda oldukça popüler olan bir pirinç türüdür. Siyah pirinç diğer pirinçlere göre oldukça yüksek oranda magnezyum içermektedir magnezyum özellikle kemik gelişime ve kalp sağlığına oldukça yararlı olduğundan siyah pirinç özellikle hamile kadınlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Siyah pirinç magnezyum içermesi özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Siyah pirinç ile oldukça yüksek oranda antioksidan içerdiği için yaşlanmayı geciktirir ve bağışıklık sistemine olumlu yönde etki eder. 

Siyah pirinç en pahalı pirinç olarak bilinmektedir. Siyah pirinç oldukça kısıtlı alanlarda yetiştirilmektedir. Siyah pirinç beyaz pirinçten daha yüksek oranda demir, lif ve protein içermektedir. İçerdiği yüksek oranda lif sayesinde oldukça kolay bir şekilde sindirmektedir. Siyah pirinç diğer pirinçlere oranla daha sert bir yapıda olduğu için pişirilirken oldukça fazla miktarda su kullanılmalıdır. Özellikle cilt sağlığına oldukça önemli katkıları olan siyah pirinç yaşlanma karşıtı özelliği ile sıkça tüketilmektedir. Şeker oranı en az olan siyah pirinç diyabet hastaları tarafından da güvenle tüketilebilmektedir. Siyah pirinç özellikle beyaz pirinç gibi pilav yapmakta kullanılır fakat pişirirken bol miktarda suya ihtiyaç duyar. Bir bardak siyah pirinç pişirilirken 3 su bardağı su kullanılmalıdır.


 

© Copyright 2023 Yayla Bakliyat. Tüm Hakları Saklıdır.

Ürün Başarıyla Sepetinize Eklenmiştir
Whatsapp