Maş Fasulyeli Piyaz Tarifi - Nasıl Yapılır?

Maş Fasulyeli Piyaz Tarifi - Nasıl Yapılır?

Maş Fasulyeli Piyaz, özellikle köfte veya benzeri kırmızı et yemeklerinin yanında keyifle tüketebileceğiniz, gaz yapmayan ve sağlıklı salata türlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Piyaz, ülkemiz mutfağında da yeri bulunan, kendine has lezzeti ve sağlıklı oluşu ile dikkat çeken salata türlerinden birisidir. Piyaz genellikle köfte, kaşarlı köfte veya Tekirdağ Köftesi denildiğinde akla ilk gelen salata türlerinden bir tanesidir ve sahip olduğu içerikle de dikkat çeker. Soğan, haşlanmış yumurta, zeytinyağı, maydanoz ve kimi zaman da zeytinle tatlandırılan piyazı şimdi de Maş Fasulyesi ile yapmaya ne dersiniz? Maş fasulyeli piyaz tarifi ile, kısa zaman içinde köftelerinize eşlik edebilecek harika bir piyaz hazırlamanız mümkün. Maş Fasulyeli Piyaz Tarifi konusuna değinmeden önce, Maş Fasulyesi faydaları ve Maş Fasulyesi Piyaz Tarifi ne gibi lezzet vaad ediyor gibi konulara da değinerek klasik piyaz ve Maş Fasulyesinden yapılan piyaz arasındaki farklılıklara da kısaca değineceğiz. 
 

Maş Fasulyeli Piyaz Nedir?

Maş Fasulyeli Piyaz, adından da rahatlıkla anlayabileceğiniz üzere, Maş Fasulyesi kullanılarak hazırlanan bir tür piyazdır. Dilimize Farsçadan geçmiş bir kelime olan piyaz temel olarak “soğan” anlamına gelir. Buna karşılık “fasulye”, Yunancadan dilimize geçmiş bir kelime olmasının yanında aynı zamanda “fasuli” olarak da bilinir. Türk Mutfağının kendine has ve lezzetli salata türlerinden birisi olan piyaz, günümüzde özellikle köftelerle birlikte tüketilen, sağlıklı ve hafif bir salata türü olarak çıkmaktadır. Temelde piyaz, haşlanmış fasulyeye ek pek çok malzeme olarak yapılabilir. Bugün tükettiğimiz piyaz temel olarak “fasulye piyazı” olarak bilinse de, günümüzde insanlar “fasulye piyazı” ifadesinden daha çok “piyaz” kelimesini kullanmaktadırlar. 

Maş Fasulyeli Piyaz tarifi, kendine has lezzeti ve özellikle de hafif oluşu ile dikkat çeken bir piyaz ve salata türüdür. Geleneksel piyazın en ciddi eksikliklerinden birisi, içeriğindeki haşlanmış fasulyenin gaz yapmasıdır. Buna karşın, Maş Fasulyeli Piyaz Tarifi detaylarında da görebileceğiniz gibi, Maş Fasulyeli Piyaz gaz yapmaz ve bu özelliği ile gün içindeki öğünlerde rahatlıkla tüketilebilecek bir salata – piyaz türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, Maş Fasulyeli Piyaz nedir? Maş Fasulyeli Piyaz Tarifi ile geleneksel piyaz arasında ne gibi farklılıklar ve benzerlikler bulunur? Bunun cevabını net olarak verebilmek için, ilk olarak Maş Fasulyesi konusuna eğilmemiz gerekiyor. 

Maş Fasulyeli Piyaz tarifi ve yapılışına geçmeden önce, Maş Fasulyesini kısaca tanıyalım. Maş Fasulyesi, özellikle Asya ve daha çok Güney Asya’ya ait olan bir tür fasulyedir. Ülkemizde özellikle doğu Akdeniz ve Toros Bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen ve de yemeklerde kullanılan Maş Fasulyesi, besin değerleri detaylı incelendiğinde sahip olduğu önemli özelliklerle dikkat çeken ve öne çıkan fasulye türlerinden birisidir. Maş Fasulyesinin özelliklerini maddeler haline kısaca şu şekilde sıralayabiliriz: 
 

 • Yaklaşık 200 Gr.’lık bir Maş Fasulyesi, Günlük Faydalı Mineral ve Vitamin ihtiyacınızın %30’unu Karşılayabilir. Protein, Fiber (Lif), Folat (Folik Asit), Manganez, Magnezyum, B1, B6 veB12 Vitaminleri Açısından Son Derece Zengin Olan Maş Fasulyesi, Aynı Zamanda Çinko ve Demir Değerleri ile Dikkat Çekmektedir. 
   
 • İçeriğinde Yüksek Miktarda Magnezyum Bulunan Maş Fasulyesi, Özellikle Kadınlar İçin Son Derece İdeal Bir Bakliyat Türü Olarak Karşımıza Çıkmaktadır. Kadınlar, Erkeklerden Farklı Bir Metabolizmaya Sahiptir. Bu Farklılık, Özellikle İlerleyen Yaşlarda Kadın Vücudunda Bulunan Magnezyum Değerlerinin Ciddi Oranda Düşmesine Neden Olur. Bunun Önüne Geçmek İçin, Diyet Dostu Olan Maş Fasulyesi Özellikle Maş Fasulyeli Piyaz gibi Tariflerde Rahatlıkla Kullanılabilir. 
   
 • Maş Fasulyeli Piyaz Tarifi ve Maş Fasulyesi Kimlere Önerilir? İçeriğindeki Yüksek Lif ve Faydalı Vitamin ve Mineraller Değerlendirildiğinde Maş Fasulyeli Piyaz Tarifi, Diyet Yapanlar ve Fazla Kilolarından Kurtulmak İsteyenler İçin İdealdir. Bununla Birlikte Maş Fasulyesi İdeal ve Güçlü Bir Antioksidandır. Bünyeyi Güçlendiren, Bağışıklık Sisteminizi Destekleyen, Bilişsel Kapasitenizi Sahip Olduğu B Grubu Vitaminlerle Arttıran Maş Fasulyesi, Özellikle Maş Fasulyeli Piyaz ile Gün İçinde Tercih Edebileceğiniz İdeal Öğünlerden Birisi Olabilir. 

 

 • Maş Fasulyeli Piyaz Tarifi, Hazım Sorunları Yaşayanlar İçin Son Derece İdeal Bir Piyaz / Salata Türü Olarak Karşımıza Çıkar. Piyaza Katılan Bıldırcın Yumurtası, Üzüm Sirkesi ve Zeytinyağı gibi Malzemeler, piyaz / salatanın son derece besleyici olmasının yanında sizleri gün boyuncu tok tutmasını da sağlar. Üstelik bu durumda, fasulyenin sizde gaz yapıp yapmayacağını da dert etmenize gerek kalmaz. 
   

Maş Fasulyeli Piyaz, bu özel fasulye türünün kullanılabileceği en lezzetli salata – piyaz türlerinin başında gelmektedir. Maş Fasulyeli Piyaz Tarifi ile dilerseniz özellikle köfte ve et yemekleri için lezzetli bir salata hazırlayabilir, dilerseniz bu lezzetli ve sağlıklı piyazı ana öğün olarak tüketebilirsiniz. 
 

Maş Fasulyeli Piyaz Nasıl Yapılır?

Maş Fasulyeli Piyaz yapımı, pek çok açıdan bildiğimiz klasik piyaz yapımına oldukça benzer. Buna karşın nane ve özellikle bıldırcın yumurtası gibi içerikler, Maş Fasulyeli Piyaz Tarifinin çok daha zengin bir içeriğe sahip olmasının yanında, besin değerini de ciddi oranda arttıran unsurların başında gelmektedir. Klasik piyaz tarifi ile Maş Fasulyeli Piyaz arasındaki temel farklılıkların başında nane ve bıldırcın yumurtası ürünleri gelmektedir. Zengin besin değeri ve içerik, Maş Fasulyeli Piyaz Tarifinin tek başına bir öğün olarak da tüketilebilmesini mümkün kılmaktadır. 

Maş Fasulyeli Piyaz Tarifi adımlarına geçmeden önce, bu tarif ile ilgili bazı noktalardan da kısaca söz edelim. Maş Fasulyeli Piyaz, fasulyenin haşlanması da dahil olmak üzere ortalama olarak 40 – 45 dakika içinde sonlanır. Bunun nedeni, bu özel fasulyenin daha iyi ve rahat bir şekilde sindirilebilmesi için, haşlama yani diğer bir adı ile “pişirilme” sürecine ihtiyaç duymasıdır. 3 su bardağı Maş Fasulyesi, ortalama olarak 40 – 45 dakika içinde pişer ve bu süre, düdüklü tencere ile yarı yarıya düşebilir. Tarif, 4-5 kişinin bir öğünde tüketebileceği Maş Fasulyeli Piyaz için geçerlidir ve tarif için sadece 2 su bardağı Maş Fasulyesi kullanacağınız için, pişirme süresi 35-40 dakikayı bulabilir. Maş Fasulyesi içeriğinin salata veya başka yemeklerde kullanılmadan önce pişirilmesi, fasulyenin daha rahat bir şekilde hazmedilmesini sağlar. 

Maş Fasulyeli Piyaz Nasıl Hazırlanır?

Maş Fasulyeli Piyaz hazırlanışı için tek yapmanız gereken şey, malzemeleri hazırlamak ve bunları aşağıda belirttiğimiz sıra ile karıştırmaktır. İlk olarak malzemeleri hazırlayarak, Maş Fasulyeli Piyaz hazırlama sürecini ciddi oranda düşürebilirsiniz. 

Maş Fasulyeli Piyaz için tavuk yumurtası da kullanabilirsiniz. Aynı şekilde, klasik piyaz tarifi içeriklerinde olduğu gibi, dilerseniz piyaz için aynı zamanda tuzda öldürülmüş, acısı alınmış soğan veya maydanoz gibi içerikler de eklemeniz mümkündür. Zamandan tasarruf etmek için soğan ve naneyi doğrayabilir, Maş Fasulyeli Piyaz süslemesi için zeytinleri ayıklayabilir ve Maş Fasulyesi Haşlama / bıldırcın yumurtası haşlama işlemini ilk sıraya alabilirsiniz. Malzemeler hazır olduğunda tek yapmanız gereken onları bir kaba atmak ve karıştırarak servise hazır hale getirmek olacaktır. 

 

Malzemeler: 

 • 4 Sap Taze Soğan 
 • 5 – 6 Dal Nane 
 • 2 Su Bardağı Maş Fasulyesi 
 • 3 Yemek Kaşığı Üzüm Sirkesi 
 • ½ Su Bardağı Zeytinyağı 
 • 1 Tatlı kaşığı Tuz 
 • 15 – 16 Adet Siyah Zeytin (Ortalama Olarak 50 – 60 GR.) 
 • 1 Tatlı Kaşığı Tuz 
   

Maş Fasulyeli Piyaz Hazırlanışı: 

 • Maş Fasulyeli Piyaz için ilk olarak 4 Sap Taze Soğanı Doğrayın ve Piyazı Hazır Edeceğiniz Kaba Atın. 
 • 5 – 6 Adet Naneyi Doğrayın ve Kaba Atın. 
 • 2 Su Bardağı Haşlanmış Maş Fasulyesini Kaba Ekleyin ve Daha Sonra Kaptaki Malzemeleri Karıştırın. 
 • Karıştırma İşleminden Sonra, 3 Yemek Kaşığı Üzüm Sirkesi Ekleyin. 
 • Üzüm Sirkesinden Sonra, Yarım Su Bardağı Zeytinyağı ve 1 Tatlı Kaşığı Tuzu Ekleyin ve Malzemelerin Piyaz İçinde Dağılması İçin Hafifçe Karıştırın. Daha Sonra Karışımı Servis Yapacağınız Tabağa Aktarın. 
 • Maş Fasulyeli Piyaz Tarifi için Son Adımda 15 – 16 Adet Zeytin ve 6 Adet Haşlanmış Bıldırcın Yumurtası İle Süslemeyi Tamamlayın. Süslemeden Sonra Maş Fasulyeli Piyaz Tüketmeye Hazırdır, Afiyet Olsun. 
   

Maş Fasulyeli Piyaz İçin Gerekli Malzemeler

Maş Fasulyeli Piyaz Tarifi için gerekli malzemeleri önceden temin ederek veya fasulyeleri önceden haşlayarak daha kısa zaman içerisinde fasulye / piyazı hazırlamanız mümkün olabilir. Yayla Bakliyat Maş Fasulyesinin bir paketi, 500 Gr. Maş Fasulyesi içerir ki, bu miktar iki veya üç su bardağı Maş Fasulyesi ile hazırlayabileceğiniz Maş Fasulyeli Piyaz Tarifi için idealdir. 

Maş Fasulyeli Piyaz için sadece 2 su bardağı Maş Fasulyesinin yeterli olduğunu unutmayın. Buna karşılık, 3 su bardağı Maş Fasulyesi için pişme / haşlanma süresi genellikle 40 – 45 dakika kadardır. Eğer bir düdüklü tencereniz varsa, bu süre 20 – 25 dakikaya kadar düşebilmektedir. Maş Fasulyeli Piyaz için, fasulyeleri önceden haşlar ve malzemeleri önceden hazır ederseniz, daha kısa zaman içinde piyazı hazır hale getirebilirsiniz. 

Maş Fasulyeli Piyaz için çeşitli malzemelerde değişiklik yapabilirsiniz. Klasik piyazdan farklı olarak Maş Fasulyeli Piyaz içinde öldürülmüş (acısı alınmış) soğan bulunmaz. Ancak siz dilerseniz soğan ekleyebilir veya haşlanmış bıldırcın yumurtası yerine küçük şekilde doğranmış tavuk yumurtası da kullanabilirsiniz, seçim sizin. Kalori değeri daha düşük bir Maş Fasulyeli Piyaz için yumurta sarılarını tarifte kullanmak veya kullanmamak sizin tercihiniz. 

 

Maş Fasulye Nasıl Pişirilir? Maş Fasulye Nasıl Haşlanır?

Maş Fasulyesini iyi bir şekilde pişirmek ve kısa zamanda yemeye hazır hale getirmek isterseniz, pişirmeden 6 – 8 saat kadar suda bekletebilir, bu işlemden sonra fasulyelerin daha da yumuşaması için suya biraz da tuz ekleyebilirsiniz. Burada ipucu; tuz ekleme işini bekletme işleminin sonrasında yapmaktır. 

Maş Fasulyesi, 40 – 45 dakika arasında pişer (haşlanır). Ancak bu süre, klasik bir haşlama ve de 3 Su Bardağı için geçerlidir. Düdüklü tencere ile bu süre, 20 – 25 dakika arasına düşebilir. Piyaz tarifi için, özellikle Maş Fasulyesini önceden hazır etmeyi sakın unutmayın. 

Maş Fasulyesi Nedir? Daha detaylı bilgi almak istiyor ve faydalarını merak ediyorsanız sizler için özenle hazırladığımız makalemize göz atabilirsiniz.


 

© Copyright 2024 Yayla Bakliyat. Tüm Hakları Saklıdır.

Ürün Başarıyla Sepetinize Eklenmiştir
Whatsapp