Kırmızı Kinoa Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Kinoa Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Kinoa, yüksek protein kaynağı olması açısından en çok tercih edilen besinler arasında yer alır. Giderek tüketimi artan ve popüler olan besin tahıl ve tohum grubunda ki gıdalar içinde en besleyici olanıdır. Diyetisyenlerin en çok önerdiği tavsiyelerden bir tanesi kinoadır. Kinoa, pirinç ve bulgurdan çok daha besleyici ve doyurucu bir gıdadır. Çok miktarda B vitamini içeren ve bunun yanı sıra kalsiyum açısından yüksek değere sahip olan kinoa vücudumuzun ihtiyacı olan dokuz temel amino asidin tamamını da içerir. Yapısı bakımından kolestrolü dengeler. Ayrıca kırmızı kinoa sindirim sistemini düzenler. Yüksek oranda protein içermesinden dolayı vegan ve vejetaryen olan bireylerin tercih etmeleri gereken özel bir üründür. Peki, bu özel ürün ne gibi özelliklere sahiptir? Kırmızı Kinoa nedir? Faydaları nelerdir? 

Kırmızı Kinoa, besleyici değeri çok yüksek tohumlardan birisidir. Kendine has kırmızı rengi dolayısı ile, özellikle Antik Medeniyetler arasında yer alan Aztekler tarafından tercih edilen zengin tohumun, Aztekler zamanında savaşçılara rengi nedeniyle fazladan savaşçılık gücü verdiğine inanılırdı. Çiğ Kırmızı Kinoa, yassı ve oval tohumlara sahiptir. Tohumlar aynı zamanda gevrektir. Tohum gevrek olsa da, özellikle pişirildiğinde ve su ile temas ettiğinde çiğnenebilir hale gelir.

Kırmızı Kinoa, özellikle manganez, bakır, fosfor ve magnezyum gibi mineraller açısından oldukça zengindir. Pirinç, buğday ve diğer yağlı ve de besleyici tohum ve tahıllar ile karşılaştırıldığında, Kırmızı Kinoa, çok daha yüksek protein değerine sahip olması ile öne çıkar. İçeriğinde bulunan 9 adet özel aminoasit ve bu aminoasitlerin oranı, içeriği son derece benzersiz kılmaktadır. 

 

Kırmızı Kinoa Nedir? 

Kalori değerinin düşük olması sebebi ile kilo vermek isteyen biri için mükemmel bir besindir. Kinoanın birçok türü vardır. Mor, siyah, kırmızı, turuncu ve pembe gibi birçok türü vardır. Ancak kırmızı ve siyah kinoa, diğer türlerine göre daha fazla E vitamini içerir. Marketlerde ve organik pazar yerlerinde kolaylıkla bu ürüne sahip olabilirsiniz, satın almanız çok kolay. Kinoa yalnızca sağlık açısından değil lezzet açısından da oldukça güzel bir besindir. Kinoa ile salata yapımından tatlı yapımına kadar her şeyi yapabilir her tarifi deneyebilirsiniz.

Kırmızı Kinoa, son yıllarda daha çok tüketilen bir tür yağlı tohumdur. Bu özel tohum içeriği, diğer besleyici tohumlar gibi tahıl olarak tüketilirler. Menekşe – kırmızı renge sahip olan Kırmızı Kinoa, antioksidan ve mineral açısından zengin içeriği ile dikkat çekmektedir. Kırmızı Kiona fiyatları, faydaları ile kıyaslandığında son derece uygun bir tablo çizer. 

 

Kırmızı Kinoa Pilavı Nasıl Yapılır?

Kırmızı Kinoa Pilavı nasıl yapılır? Pişirmeden önce kinoayı suda yarım saat boyunca bekletin veya bol suyun altında yıkayıp süzün. Tencere içerisinde kaynayan suyun içerisine kinoayı ekleyip kısık ateşte tencerenin ağzı kapalı olarak pişirmeye başlayın. 15 dakika kadar bir sürede kaynatmanız yeterli olacaktır. Pişirirken bir bardak kinoa için 1,5 - 2 su bardağı su ölçüsü ideal bir ölçü olacaktır. Piştikten sonra tencerenin kapağı hiç açılmadan kapalı bir şekilde 15 - 20 dakika karıştırmadan bekletin. Eğer pişirdiğiniz kinoaların fazla suyu kalmış ise onu süzün ve öyle bekletin. Daha sonra bu kinoa ile kırmızı kinoa pilavı yapabilirsiniz oldukça faydalı olan ve besin değeri yüksek olan kinoa diyet menülerinde sıkça kullanılır. Sizler de sofralarınızı Kırmızı Kinoa’nın zenginliklerinden faydalanarak donatabilirsiniz. 

Kırmızı Kinoa, pilav yapımında kullanılabilir. Bununla beraber; süt, bal ve tarçın ile karıştırılarak kahvaltılık lapa yapımında da bu özel tohum kullanılabilir. Salatalarda da ekstra protein için kendine yer bulan tohum, pirincin kullanıldığı hemen her türden yemek için tercih edilebilmektedir. Kırmızı Kinoa Pilavı, sanıldığından daha yaygın ve popüler bir yemektir. 

Kırmızı Kinoa’nın tadı, hemen hemen kahverengi pirince benzer. Ancak sahip olduğu aromatik özelliklerden dolayı, bu tohumun daha keskin ve cevizi andıran bir lezzeti olduğu söylenebilir. Kırmızı Kinoa ile yapılan yemekler başlığı altında ilk sırada pilavın gelmesi de boşuna değildir, zira bu tohum kendi ağırlığının iki kadı kadar suyu emebilir ve emdiğinde çiğnenebilir bir hal alır. Menekşe rengi – kırmızı renkte olan Kırmızı Kinoa için, doğru tercih yapmak isterseniz, Kırmızı renkteki ürünleri tercih etmeye özen gösterin

 

Kırmızı Kinoa Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Kinoa, kırmızı, beyaz veya menekşe renginde olabilir. Son yıllarda sık sık adından bahsedilen tahıl ürünlerine benzetilen ancak tam olarak tahıl ürünü olmayıp farklı bir yapıya sahip olan kinoa, sağlık açısından oldukça faydalı. Yaklaşık olarak 5 bin yıldır tüketilen fakat son yıllarda popülaritesi artan Kırmızı Kinoa faydaları oldukça fazladır. Kırmızı Kinoa, içerisinde barındırdığı zengin antioksidanlar sayesinde, kansere ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlıyor. Kırmızı Kinoa’nın içinde bulunan vitamin ve minerallerin yanı sıra lif kaynağı olarakda biliniyor. Kırmızı Kinoa’nın faydaları saymakla bitmez. En önemlisi gluten alerjisi olan kişilerin rahatlıkla yiyebileceği bir besindir.

Kırmızı Kinoa, bağırsakları çalıştırarak boşaltım sistemine yardımcı oluyor. Tahıl niteliğinde olan kinoa aşırı bir şekilde doygunluk verir ve kişinin gün boyunca tok kalmasını sağlayarak, fazla yemek yemesine engel özelliğe sahiptir. Durum böyle olunca da fazla kilo artışının önüne geçiliyor. Ve obezite riski en aza indiriliyor. Buğday ve arpa da bulunan gluten içermeyen kinoa, çölyak hastalığı veya gluten intoleransı olan bireylerin kullanabileceği sağlıklı ve bir o kadar da doyurucu bir besindir. 

Kırmızı Kinoa, benzersiz antioksidanlar açısından zengindir. Gluten içermeyen tohum, aynı zamanda lif ve mineraller açısından zengindir ve tıpkı Chia Tohumu gibi tatlı veya tuzlu yemeklerde, pilav ve salatalarda rahatlıkla kullanılabilir. Kırmızı Kinoa’nın faydaları, aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

  • Gluten İçermez

Kırmızı Kinoa, Gluten içermeyen besleyici ve yağlı bir tohumdur. Bu nedenle özellikle çölyak hastaları, gluten alerjisi – duyarlılığı bulunanlar için idealdir. Bununla beraber, glütene bir tür duyarlılığınız olmasa dahi, Kırmızı Kinoa son derece kaliteli bir besindir. Salata, güveç, pilav, hamur işi ve çorbalarda Kırmızı Kinoa kullanılabilir. Özetle, pirincin kullanıldığı hemen her tür alanda, Kırmızı Kinoa rahatlıkla kullanılabilir. 

  • Yüksek Mineral ve Lif Kaynağıdır

Yüksek lif kaynağı olması, Kırmızı Kinoayı özellikle rejim ve diyetler için ideal kılmaktadır. Bununla beraber, benzerleri ile karşılaştırıldığında Kırmızı Kinoa ve özellikle Kırmızı Kinoa ile yapılan yemekler, yüksek protein mineral ve de antioksidan içeriği ile dikkat çeker. Beslenme uzmanları ve diyetisyenler, özellikle yemekler için Kırmızı Kinoa’nın, hamur işleri ve diğer yemek türleri için Beyaz Kinoa’nın kullanılmasını önermektedirler. 

 

  • Kas Kütlesini Arttırmak İçin Kullanılabilir

Kırmızı Kinoa’nın özellikle Aztekler tarafından “savaşçı gıdası” olarak isimlendirildiğini unutmayın. Pirinçten dahi yüksek protein oranı, Kırmızı Kinoa’nın özellikle kas kütlesini arttırmak ve tok kalmak için kullanıldığını bizlere göstermektedir. Gluten içermeyen, antioksidanlar açısından zengin içeriği ile Kırmızı Kinoa, bugün diyet ve rejim yapanlar için son derece ideal ve uygun bir besindir ve Kırmızı Kinoa fiyatları, faydaları ile kıyaslandığında bütçe dostudur. Bu nedenle de özellikle son yıllarda çeşitli yemeklerdeki kullanım oranı yükselmektedir. Kırmızı Kiona Pilavı gibi pek çok yemek, özellikle ABD gibi çeşitli ülkelerde gençler tarafından talep gören yemekler arasında gelmektedir. 

 

Kırmızı Kinoa Besin Değerleri

Kırmızı Kinoa yenilebilir bir tohum türüdür. Kullanım alanına bakıldığında birçok yemek ve tatlı çeşitlerinde kullanımını görebilmek mümkündür. Her ne kadar bizler yeni yeni tüketmeye başlamış olsak bile 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Güney Amerika'da yıllardan beridir yetiştirilmekte ve bazı yerli halkların temel yiyecek ihtiyacını karşılar. 120'den fazla çeşidi bulunan kinoa; siyah, kırmızı, sarı ve beyaz, pembe olmak üzere birçok renkte yetişir. 100 gram pişmiş kinoada 120 kalori, 4,4 gram protein, 19.4 gram karbonhidrat içerir  2.8 gram lif değerine sahiptir. B vitaminleri açısından oldukça zengin olan kinoa, magnezyum, fosfor ve manganez açısından zengindir. Bitkisel protein değeri ve lif içeriği de oldukça yüksektir. Amino asit bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Yüksek protein içerdiğinden dolayı zayıflama diyetlerinde metabolizmayı hızlandırması açısından faydalıdır. Yavaş sindirilen karbonhidrat nedeni ile kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmez. İçinde gluten bulunmadığı için gluten tüketmeyen insanlar için kullanımı uygundur. 100 Gr. Kırmızı Kinoa İçinde; 

120 Kalori 

4,4 Gr. Bitkisel Protein 

19.4 Gr. Karbonhidrat

2.8 Gr. Lif 

2 Gr. Faydalı Yağ Asidi 

1 Gr. Şeker 

Bulunmaktadır. Zengin besin içeriği içinde aynı zamanda büyük oranda mineral ve antioksidan bulunmaktadır. Bu antioksidanların çoğu şeker hastalığından kalp damar rahatsızlıklarına kadar pek çok sağlık sorununa iyi gelir. 

 

Kırmızı Kinoa Fiyatları

Kırmızı Kinoa,  besin içeriği açısından oldukça önemli bir üründür. Kırmızı kinoa fiyatlarıkinoa almak için çok uygundur. Kırmızı kinoa fiyatları diğer bazı baklagiller arasında fiyat olarak çok fazla farklar taşımaz. Günümüzde birçok yerde Kırmızı Kinoa satın alabilirsiniz. Her Kinoa çeşidi farklı fiyatlara sahip olduğu bilinir. Siyah, beyaz, sarı ve Kırmızı Kinoa faydaları, bakımından diğer baklagillerden kendisini ayırır. Tüm kinoa çeşitleri fiyat olarak gayet uygundur. 

Kırmızı Kinoa fiyatları, bu ürünün dışardan ithal edilmesi nedeniyle değişebilir. Yine de Kırmızı Kinoa’nın kilogram fiyatının oldukça ideal olduğu söylenebilir. 500 Gr. Yayla Gurme Kırmızı Kinoa, 59,95 TL’lik fiyatı ile dikkat çeker. Fiyat, tohumun faydaları ve diğer özellikleri değerlendirildiğinde son derece uygundur. 

 

Kırmızı Kinoanın Faydaları: Sağlık İçin Kırmızı Kinoa

Kinoa Tohumunun birçok çeşidi ve türü mevcuttur. Farklı renkleri ve tatları olsa da hepsi sağlık açısından çok faydalıdır. Kalp hastalıklarını önlemede çok iyi bir etki yaratır. Kırmızı kinoa başta olmak üzere birçok türü de bağırsak sistemine iyi gelir ve fayda sağlar. Ayrıca gluten olmadığı için şeker hastası olan veya gluten kullanamayan hastalar için kinoa çok sağlıklı bir üründür. Besin değeri yüksek olan ve çok yüksek miktarda B vitamini içerdiği için diyetisyenler hastaları için çokça önerir. Kinoadan yapılan kırmızı kinoa pilavı çok lezzetli olur. Lezzetli olmasının yanı sıra da doyurucu bir özelliğe sahiptir. Amino asit bakımından da oldukça zengindir. Pembe, kırmızı, beyaz, siyah gibi birçok çeşidi mevcuttur. Hepsinin besin değeri oldukça yüksektir. Kalp rahatsızlığına ve bağırsak sistemine iyi gelen kinoa birçok yemekte kullanılır. 

Ülkemizde az bilinen bir diğer besin Beyaz Chia Tohumu Nedir? Öğrenmek ister misiniz?

© Copyright 2024 Yayla Bakliyat. Tüm Hakları Saklıdır.

Ürün Başarıyla Sepetinize Eklenmiştir
Whatsapp