Basmati Pirinç Nedir? Besin Değerleri ve Faydaları - Yayla Bakliyat

Basmati Pirinç Nedir? Besin Değerleri ve Faydaları

Basmati pirinç ülkemizde yetişen pirince oranla daha uzun ve büyüktür. Türkiye’de Basmati pirinç yetişmemektedir. Bunun nedeni ise basmati pirincin diğer pirinçlere oranla daha ılıman bölgeler de yetişmesidir. Basmati pirinci mayıs ve temmuz arasında ekilir, kasım ile ocak arasında da hasat yapılır. Basmati pirinci diğer pirinçlere oranla daha mattır ve kendilerine has kokulu bir tatları vardır. 

Basmati Sanskritçede parfümü, kokulu anlamına gelmektedir. Basmati pirinci ender bulunan bir pirinçtir ve Himalaya Dağlarında yetişir. Diğer pirinçlere oranla düşük nişasta oranına sahip olması sporcuların basmati pirinci normal pirinçten daha fazla tüketmesine neden olmuştur. Basmati pirinç ıslatılır mı sorusuna nişasta olmadığı için yıkmaya gerek yoktur cevabı verilir. 

Basmati Pirinç Nedir?

Basmati pirinç diğer pirinçlerden daha uzun ve büyüktür. Basmati pirincin rengi oldukça mattır. Basmati pirinç kendine has güzel bir kokuya sahiptir. Ilıman bölgelerde yetişir ve kasım ve ocak ayları arasında hasat edilir. Basmati pirinci diğer pirinçlere oranla daha besleyici ve sağlıklıdır. Basmati pirincinin içinde nişasta ve en önemlisi gluten yoktur. Basmati pirinci gluten içermediğinden çölyak hastaları tarafından tercih edilmektedir. Himalaya Dağlarının eriyen minareli ve vitaminli kar sularıyla beslenen Basmati pirinci oldukça yaralıdır. Bu nedenle basmati pirinç nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Basmati pirincin besin değerleri de diğer pirinçlere oranla daha besleyici ve sağlıklıdır. Basmati pirincinin glisemik indeksi düşük olduğu için uzun süre tokluk hissi sağlar ve çabuk acıkmayı önler. 

Basmati Pirincin Faydaları ve Özellikleri

Basmati pirinci Himalaya Dağlarının mineral ve vitaminli sularında büyüdüğü için oldukça faydalıdır. Basmati pirinç faydaları şunlardır;

  • Basmati pirinci gluten içermediğinden diğer pirinçler gibi şişkinlik ve ödem yapmaz. Gluten duyarlılığı olan kişilerin yiyebildikleri ürünler bu kadar sayılı ve azken glutensiz pirinç bulmak gerçekten mucizedir. Basmati pirinci çölyak hastaları için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. 
  • Içerinde nişasta olmamasından dolayı oldukça kolay sindirilir ve şişkinlik yapmaz.
  • Diğer pirinçler gibi basit karbonhidratlar içermez bu yüzden hem sağlılıklıdır hem de enerji verir. 
  • Basmati pirincinin iöinde magnezyum ve demir bulunmaktadır. Bu mineraller kalp sağlını korumaya yardımcıdırlar. 
  • Basmati pirincin içinde bulunan glisemik indeks oldukça düşük olduğundan uzun süre tokluk hissi yaratmakla birlikte kan şekerini dengede tutar.

Basmati pirinci özel ve farklı bir pirinçtir. Basmati pirincini diğer pirinçlerden ayıran özelliklerden bazıları şunlardır; 

  • Basmati pirinci Himalaya Dağlarında yetişir. Ülkemizde de pirinç üretimi yapılmaktadır fakat basmati pirinci sadece himalaya bölgesinde yetişmektedir. 
  • Basmati pirinci yetişmek için ılıman bölgeleri tercih eder. Ilıman bölgelerde yetişen Basmati pirinci mayıs ve temmuz ayında ekilir, kasım ve ocakları arasında da toplanır. 
  • Basmati pirinci diğer pirinçlerden daha mat, daha büyük ve daha uzundur. 
  • Basmati pirincinin kendine has bir kokusu vardır. Basmati Sanskritçede parfümü, kokulu anlamına gelmektedir.

Basmati Pirinç Besin Değeri

Basmati pirincin besin değerlerinin bu kadar sağlıklı olmasının nedeni himalaya Dağlarına bulunan minare ve vitaminlerin kar sularıyla pirinç tarlarına ulaşmasıdır. 100 gram pişmemiş basmati pirinci 264 kaloridir. Bu 100 gramda 6,4 gram protein, 1,29 gram yağ, 28 mg kalsiyum, 78,89 gram karbonhidrat, 23 mg sodyum, 42,9 mg demir bulunur. 100 gram pişmemiş basmati pirincinin yüzde kırkı ham selülozdur. Diğer pirinçlere oranla beş kat daha fazla E vitamini bulunur. 

Üç kat daha fazla magnezyum, iki kat daha fazla lif bulunmaktadır. Basmati pirinç besin değerleri açısından diğer pirinçlerden çok daha fazla sağlıklıdır. Basmati pirinçler pişirildiklerinde bu besin değerinden hiçbir şey kaybetmezler. Besin değerlerini piştikten sonra da korurlar. Şeker oranı en düşük pirinç türü basmati pirincidir. Sporcuların tercih etmelerin nedeni de bu besin değerleridir. Basmati pirinç vücutta hızlı enerji üretimi sağlarken glimesik indeksi düşük olduğu ve lif içerdiği için oldukça uzun süre tokluk hissi yaratır. Basmati pirinç hem spor yapanların hem sağlıklı beslenenlerin hem de özellikle çölyak hastalarının vazgeçilmez besinidir. 

Basmati Pirinç Nasıl Pirinçler Nasıl Pişirilir? Püf Noktaları

Sporcuların, beslenmesine dikkat edenlerin, glüten alerjini bulunanların en severek kullandıkları basmati pirinç nasıl pişirilir sorusu oldukça gündemdedir. Basmati pirinç, nişasta içermediğinden dolayı pişirmeden önce ıslatmaya gerek yoktur. Diğer pirinç kullananların alışkın olduğu pirinci su da bekletme dönemi basmati pirinçle taşınınca kapandı. Nişasta oranı bulunmayan basmati pirinci suda bekletmeye gerek yoktur. Pirinci pişirmeden önce yıkanması yeterlidir. Basmati pirinç yıkanır mı sorusunun cevabı evettir ama çok yıkama bile yeterlidir. 

Çünkü diğer pirinçler nişastalardan arındırmak için yıkanırken nişasta içermeyen basmati pirinci suda uzun uzadığa yıkamaya gerek yoktur. Basmati pirincinin pişmesi diğer pirinçlere oranla biraz daha zaman alabilir çünkü diğer pirinçlere oranla daha büyük ve uzundur. Basmati pirinci ile pilav yapılacaksa pilavın ölçüsü bire iki olarak ölçülerek yapılmalıdır. Basmati pirinci ile yoğurt çorbası, dolma hatta sütlaç yapılırken de pişirme süresine dikkat edilmelidir diğer pirinçlere oranla biraz daha fazla pişmesi gerekmektedir. 

Basmati Pirinç Fiyatları

Basmati pirinç dünyanın her yerine ihraç edilmektedir. Tüm marketlerde mutlaka bulunmaktadır. Basmati pirinci hasat edildikten sonra 45 gün ideal besin değerlerine ulaşması için bekletilir. Sadece belirli bir bölgede yetişen Basmati pirinci dünyanın her yerindeki tüketicisi ile buluşmaktadır. Basmati pirinç her yere ihraç edilen bir ürün olsa da yetiştirme alanı kısıtlı bir ürün olduğu için her zaman ve bol bulmak zordur. Bu kadar ender alanlarda yetişen basmati pirinç fiyatları buna bağlı olarak değişmektedir. Yetiştiği bölgeye, büyüklüğüne hatta satıldığı ülkeye göre değişmektedir. Ülke Basmati pirincinin anavatanına uzak ise basmati pirincinin ihracatı da oldukça pahalı olur. Fakat basmati pirincinin ihraç edildiği ülke yakın ise basmati pirincinin fiyatı da ona bağlı olarak düşmektedir. Basmati Pirinç Sella 5 Kg en çok tercih edilen basmati ürünüdür.

 

 Basmati Pirinç ve Tarifler 

Basmati pirinci barındırdığı besin değerleri ile oldukça sağlıklıdır. Bu yüzden de genellikle sağlıklı beslenen kişiler, diyet yapanlar ve sporcular basmati pirincine şans vermektedirler. Basmati pirinci içerdiği zengin vitamin ve mineralleri piştiğinde de kaybetmediğinden basmati pirinç ile istenilen tarifler yapılmaktadır. Basmati pirinç püf noktaları aşamasında dikkat edilmesi gereken bir öneri basmati pirincinin diğer pirinçlerden çok suya ihtiyaç duymasıdır. Basmati pirinci diğer pirinçlerden daha büyük ve uzun olduğu için daha fazla su çekmektedirler. Birçok baharatla tatlandırılabilir. Basmati pirinci kokulu bir pirinç olduğundan bazen baharat kullanmakta çekinceler olabilir fakat basmati pirinci birçok baharatla harika uyumlar sağlayarak daha da lezzetli olmuşlardır. 

Basmati pirinç sadece pilav yapımında kullanılmaz. Basmati pirinci dolma yaparken de kullanabilinir. Hem uzun süre tok tutan hem de sağlıklı dolmalar yapılabilir. Sadece tuzlularda basmati pirinci kullanmak oldukça yalın bir düşüncedir. Basmati pirinci tatlılarda da kullanılır. Basmati pirinci ile fit sütlaç yapmakta mümkündür. Sütlacınızı içine şeker atlamadan her zaman yaptığınız gibi hazırlayarak pişirip pirinç olarak basmati pirinci kullanıp kaplarda soğumaya bırakılır. Soğuyan sütlaçların serine pekmez dökülerek servis edilebilir. Böylelikle sütlaç şeker içermediğinden sağlıklı, basmati pirinci kullanılarak yapıldığı için de besleyici olacaktır.

Ayrıca Basmati Pirinç Hazır olarak satın alabilirsiniz.

 

© Copyright 2023 Yayla Bakliyat. Tüm Hakları Saklıdır.

Ürün Başarıyla Sepetinize Eklenmiştir
Whatsapp