Barbunya Nedir? Besin Değeri ve Faydaları - Yayla Bakliyat

Barbunya Nedir? Besin Değeri ve Faydaları

Barbunya besin değeri oldukça yüksek bir baklagildir. Türk mutfağında oldukça sık tercih edilen barbunya İtalya, İspanya ve Yunan mutfaklarında da oldukça tercih edilen bir besindir. Barbunya oldukça yararlı vitaminler içermektedir. Fasulye familyasından gelen barbunya sonbahar aylarında hasat edilir. Özellikle kuru barbunya kış aylarında oldukça sık tercih edilmektedir. Kış aylarında bağışıklık siteminin zayıflamasıyla birlikte daha besleyici gıdalara yönelmelidir.

Barbunya yüksek besin değeri sayesinde kış aylarında oldukça tercih edilen bir besindir. Barbunya oldukça farklı çeşitlerle karşımızda çıkmaktadır. Barbunya soğuk meze olarak veya sıcak ana yemek olarak sunulan bir besindir. Oldukça farklı yemek çeşitleri ile sofralarımızı süsleyen barbunya oldukça sağlıklıdır. Barbunya bebeklerden yaşlılara kadar her yaştan insan için oldukça yararlı vitaminler, minareler ve protein içermektedir.

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tablosu

Barbunya oldukça fazla tercih edilen bir baklagildir. Barbunya içerdiği A, B1, B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra demir ile magnezyum barındırmaktadır. B5 vitamini ve kalsiyumda içeren barbunya lif yönünden oldukça zengindir. Çinko, protein ve E vitamini de içeren barbunya özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için tercih edilmelidir. İçerdiği B1 vitamini ile vücudun yiyecekleri hızla enerjiye dönüştürmesini sağlamaktadır. Yüksek oranda lif içerdiği için uzun süre tokluk sağlayan barbunya özellikle fiyat yapanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Barbunya antioksidan bakımından oldukça zengin bir besin olduğu için vücudumuzu bakterilere karşı korurken hasta olmamamızı sağlamaktadır. Düşük glimesik indeksi sayesinde çölyak hastalığı olan kişiler tarafından da oldukça sık tercih edilmektedir. Barbunya diyabet hastaları içinde oldukça sık tercih edilen bir besindir.  Barbunya protein bakımından oldukça zengindir. İçerdiği B6 vitamini ile özellikle çocukların zeka gelişimine yardımcı olurken, Alzheimer hastalığına karşıda koruyucu özelliği vardır. Magnezyum içermesi nedeniyle hamile kadınların yemesi özellikle önerilmektedir.

Magnezyum bebeğin kemik gelişimini desteklediği için hamilelikte barbunya yemek oldukça önemlidir. Barbunya oldukça farklı çeşitlerde soframızda yer edindiği için kalori oranları değişmektedir. Zeytinyağlı barbunyanın bir porsiyonu 356 kalori iken, konserve barbunya olarak bilinen hazır barbunya pilakinin 200 gramlık konservesi yaklaşık 170 kaloridir.

Kuru Barbunyanın Faydaları

Kuru barbunya özellikle kış aylarında en fazla tercih edilen baklagiller arasında yer almaktadır. Kuru barbunya düşük glisemik indeksi ile kan şekerini dengeleyerek diyabet hastalığı olan kişiler için oldukça sağlıklı bir öğündür. Kuru baklagil ağrı dinlenmekte oldukça başarılıdır. Özellikle kas ağrılarında içerdiği vitaminler sayesinde oldukça başarılı olduğu gözlemlenmektedir. Lif içerdiği için sinirim sistemini düzenlerken uzun süreli tokluk sağlamaktadır. Antioksidan içerdiği için vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Antioksidan aynı zamanda yaşlanmayı geciktirerek kırışıklıkları önler. Bu yüzden barbunya cilt sağlığı üzerinde olumlu yönde fayda sağlamaktadır. Bağışıklık sistemine oldukça katkısı bulunan barbunya özellikle bağışıklık siteminin zayıfladığı kış aylarında sıkça tercih edilmektedir. İçerdiği protein sayesinde et kadar besleyicidir.

Barbunya ile Yapılan En Favori 5 Yemek

Barbunya oldukça farklı çeşitte yapılan yemekler ile soframızda yerini almaktadır.

  • Zeytinyağlı Barbunya; genellikle yaz aylarında serin ana yemekler kategorisinde yer alan taze barbunya ile yapılan zeytinyağlı barbunya kimi zaman ana yemek kimi zaman ise meze olarak tercih edilmektedir. 
  • Barbunya Salatası; barbunyanın en kolay ve en leziz hali barbunya salatasıdır. Barbunya salatası barbunyaların haşlandıktan sonra soğumaya bırakılarak salatalık malzemelerden tercih edilenler ile karıştırılması sonucunda oluşur. 
  • Etli Kuru Barbunya Yemeği; özellikle kış aylarında tercih edilen kuru barbunya yemeği et ile oldukça lezzetli ve besleyici olmaktadır. Etli kuru barbunya yemeği yapılırken dikkat edilmesi gereken pis nokta et ve barbunyayı birlikte pişirerek lezzetlerinin harmanlaşmasıdır. Bir gece önceden ıslatılan barbunya et ile pişerek oldukça yumuşak ve lezzetli bir yemeğe dönüşecektir. 
  • Barbunyalı Bulgur pilavı; bulgur pilavı tüm baklagillerin içinden en çok barbunya ile yakışmaktadır. Barbunyalı bulgur pilavı hazırlamak için mutlaka önceden barbunyaları haşlamanız gerekmektedir. Önceden haşladığınız barbunyaları buzluğa atarak oldukça pratik bir şekilde barbunyalı bulgur pilavı yapmanız mümkündür. 
  • Barbunya Köftesi; farafel yapımı gibi yapılan barbunyalı köfteye barbunyalı farafel demek doğrudur. Barbunya ile yapılan en farklı tarif olan barbunya köftesi özellikle çocuklar için oldukça farklı bir lezzettir. Barbunyaların yumuşayana kadar haşlanması gerekmektedir. Yumuşayan barbunyalar blendardan geçirilerek püre haline getirir ve içine soğan, yumurta, galeta unu ve maydanoz eklenir. İsteğe bağlı olarak eklenen baharatlar ve tuz ile lezzetlendirilen püre yoğurulur ve buzdolabında dinlenmeye bırakılır. Yarım saat sonra yuvarlanarak galeta ununa bulanarak kızartılır.

Barbunya Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer?

Barbunya baklagil ailesinin en yumuşak baklagilidir. Oldukça sert görünmesine rağmen içerdiği yüksek oranda lif sayesinde oldukça hızlı bir şekilde pişmesi mümkündür. Barbunya oldukça farklı çeşitler bulunan bir baklagildir. Kuru barbunya ve taze barbunya olarak ayrılan barbunyalar eğer kuru barbunya ise geceden ıslatılmak koşulu ile düdüklü de 15-20 dakikada pişmektedir. Kuru barbunya ıslatılmadan düdüklüde pişirmek için yaklaşık yarım saat süre gerekmektedir. Taze barbunya pişirilecek ise gecen ıslatmaya gerek yoktur. Taze barbunya düdüklüde yaklaşık 15- 20 dakika da pişmektedir. Bu pişme süreleri barbunyanın çeşidine tohumunun farklılığına göre farklılık göstermekle birlikte barbunyalar hemen hemen aynı sürede pişmektedir. 

Barbunya Çeşitleri ve Fiyatları

Yayla barbunya çeşitleri iki farklı gramajda satışa sunulmaktadır. Yayla barbunya 1 Kg’lık paketi özellikle çekirdek aileler ve saklama alanları az olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. 2 kilo gramlık barbunya daha avantajlı olması nedeni ile saklama alanı olan kişiler ve geniş aileler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Barbunya oldukça sağlıklı olduğundan bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle kış aylarında bağışıklığın düşmesiyle en sık tüketilmesi gereken baklagil barbunyadır.


 

© Copyright 2023 Yayla Bakliyat. Tüm Hakları Saklıdır.

Ürün Başarıyla Sepetinize Eklenmiştir
Whatsapp