Nohut Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer? Püf Noktaları - Yayla Bakliyat

Nohut Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer? Püf Noktaları

Nohut kuru bakliyat ailesinin bir üyesidir. Nohut protein değeri en yüksek olan baklagiller arasındadır. Nohut protein sayesinde kilo kaybına yardımcı olur. 

Nohut Düdüklüde Nasıl ve Kaç Dakikada Pişer? 

Çağımızda hız her şey demektir bu da yemeklerin bile hızlı bir şekilde yapılması anlamına gelmektedir. Düdüklüde pişen her yemek tencere yemeklerinden daha hızlı bir şekilde piştiği için nohut düdüklüde kaç dakikada pişer sorusunu akla getirir. Nohutun pişme süresi önceden suda bekletip bekletilmediğine göre farklılık gösterir. Suda bekletilmiş nohut 25 dakikada pişerken suda bekletilmemiş nohut 35 dakikada pişmektedir. 

Nohut Nasıl Islatılır ve Haşlanır? 

Nohut pişmeden önceki gece suda bekletilirse daha hızlı pişecektir. Nohut bir gece öncesinden üzerini 2 parmak geçecek kadar suya koyulur ve suyun içine bir tatlı kaşığı karbonat atılırsa nohut yumuşayacak, şişecek ve daha hızlı pişecektir. Islatılan nohut süzülür. Nohut düdüklü veya normal tencereye alınarak üzeri 3 parmak geçecek kadar su koyulur ve haşlanmaya bırakılır. Islanmış nohut düdüklüde 25, tencerede 35 dakikada pişer. Nohut suda ıslatılmamışsa mutlaka daha fazla su çekeceğinden 2-3 parmak daha fazla su koyulmalıdır. Pişirme süresi de düdüklü de 35 tencerede 50 dakika olarak uzar. Nohut düdüklüde kaç dk sorusunun yanıtı ıslatılmış olup olmadığına göre değişir yanıtını vermek doğru olacaktır. 

Nohut Nasıl Yapılır? 

Nohut yemeği özellikle kışın oldukça tercih edilen bir yemektir. Nohut pişirme teknikleri düdüklüde ve tencerede farklılık göstermemektedir. Nohut yemeği yapmak için bir gece önceden nohutları ıslatmak gerekir. Nohut ıslatılmamışsa pişirme süresi uzayacaktır. Islatılan nohut ilk olarak süzülür, tencerede soğan yağ ile kavurulur. Kavrulan soğanların üzerine biber ve domates salçası ilave edilir. Salça da kavrulduktan sonra nohutlar tencereye koyulur. 

Nohutun üzeri geçene kadar su eklenir. Düdüklü tencerede 25, normal tencerede 35 dakikada nohut yemeği hazır olur. Fakat nohut cinsine göre değişir. Genel olarak ıslanmış nohut düdüklüde kaç dakikada pişer sorusunun yanıtı 25 dakika olarak verilebilir. Nohut ıslatılmamış ise nohut önce haşlanır ve sonra aynı işlemler uygulanabilir. ya da nohut direkt aynı işlemleri uyguladıktan sonra tencereye koyulur ve pişirme süresi ıslatılan nohuttan 10-15 uzar. 

Nohut ile Yapılan Yemekler 

Nohut özellikle kış aylarında en fazla tercih edilen baklagildir. Nohutla yapılan yemekler tahmin edildiğinden de fazladır. Oldukça sağlıklı olan nohut ile farklı tarifler yapmakta mümkündür. Birbirinden farklı nohut tarifleri; 

  1. Yuvalama Çorbası; yuvalama çorbası Gaziantep yöresinde yapılan bir çorbadır. Köfte ve nohutla yapılan yuvalama çorbasını yapmak için nohutları bir gece önceden ıslatın ve köfteleri hazırlayıp dinlendirin. Nohutlar ve köfteler hazır olduğunda bir tencerede yoğurt ve bir adet yumurtayı çırpın, yeterli miktarda su eklenip köfteleri ve nohutları çorbanın içine atın. Pişene kadar dikkatlice karıştırın. 
  2. Sebzeli Nohut Köftesi; vegan ve vejeteryanların oldukça tercih ettiği bir köftedir. Nohutlar ıslatılır veya haşlanır. Kabak, havuç ve soğan rendelenir. Ardından içine sarımsakla atılarak tüm malzemeler rondodan çekilir. Hazır olan karışımın üzerine tahin ve arzu edilen baharatlar eklenir. En son un da koyulan isteğe göre karışım galetaya bulanır ve kızartılır. 
  3. Ayran Aşı Çorbası; nohutun sadede kışın yenilen bir besin olduğunu düşünenleri yanıltacak bir çorbadır yazın sıcaklarında çok iyi gelir ve soğuk servis edilir. Nohutlar çorba yapılmadan önce mutlaka haşlanmalıdır. Bir tencereye su koyulur ve kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine buğday atılır ve buğday haşlanır. Bir kapta yoğurt güzelce çırpılır ve soğuyan buğday ve nohutlar yoğurdun üzerine dökülür. Karışıma yeterli miktarda su dökülür ve dereotu doğranır. Buzdolabında soğumaya bırakılan çorba servise hazırdır. 

Nohut Yemeği Püf Noktaları 

Nohut yemeği yapılırken mutlaka nohut çeşitleri önceden haşlanmayı veya ıslatılmalıdır. Haşlanmayan veya ıslatılmayan nohutlara yemek yapıldığında yemeğin yapma süresi uzayacaktır. Her nohut tarifinde nohutlar mutlaka haşlanır ya da ıslatılır. 

Nohutla Yapılan Mezeler 

Nohut besin değeri bakımından oldukça besleyici olduğu için nohutla her türlü tarif yapılmaktadır. Nohutla yapılan mezeler oldukça fazladır. Bunlardan en bilinenleri şunlardır;

  1. Humus; nohut ve meze kelimesi yan yana gelinme mutlaka akla gelen ilk isim humus olmaktadır. Humus yapmak sanıldığında kolaydır. Haşlanan nohutlar içerisine tahin, limon suyu, tuz, kimyon ve zeytinyağı eklenerek blenderdan geçirilir ve humus hazırdır. Üzerine taze kekik eklenerek servis edilebilir. 
  2. Falafel; nohutlar bir gece önceden ıslatılmalıdır. Islatılan nohutlar, kuru soğan, maydanoz ve taze soğan ve istenilen baharatlar eklemek blenderdan geçirilir. Hazırlanan karışımın içine un koyularak bir süre buzdolabında bekletilir. Bu sırada falafelin sosu hazırlanır. Yoğurdun içine limon suyu, tahin, sarımsak eklenir. Buzdolabından çıkan karışımdan yuvarlaklar yapılır ve kızgın yağda kızartılır. Hazırlanan sos dökülerek servis edilir. 
  3. Nar Ekşili Nohut Salatası; haşlanmış nohut ile yapılacak en kolay tariftir. Haşlanan nohut, domates, istenilen yeşillikler ve salatalık bir kase de karıştırılır ve üzerine nar ekşisi ile zeytinyağı ilave edilir. Limon sıkılarak servis edilir. 

Nohutun Faydaları 

Nohut 100 gramda yaklaşık olarak 360 kaloridir. 100 gramın %60’ı karbonhidrat, %21’i protein ve %14’ü yağdır. Nohut içerisinde fosfor, kalsiyum, selenyum çinko, magnezyum, potasyum, demir mineralleri ve A vitamini bulundurur. Selenyum minerali bağırsaktaki bakterileri öneler ve kanser hücrelerinin gelişmelerini engeller. Magnezyum kalp hastalıklarına ve yaşlanmaya iyi gelir. Erken yaşlanmayı önler. Hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Nohut sindirim sistemine iyi gelir ve diyettin önlenmesine yardımcı olur. Demir, magnezyum, bakır, çinko, fosfor kemiklerin güçlenmesinde oldukça önemli rol oynar. Nohutun içinde yer alan kolin maddesi iltihaplarla savaşır. Vücuttaki iltihapları söker ve sivilcelerin arınmasına da yardımcı olur. Haşlanmış nohut faydaları görüldüğü gibi oldukça fazladır. 
 

© Copyright 2024 Yayla Bakliyat. Tüm Hakları Saklıdır.

Ürün Başarıyla Sepetinize Eklenmiştir
Whatsapp